Czyszczenie srebra. Jakie macie sposoby

weronika691
napisał/a: weronika691 2009-09-17 15:31
Mam w domu kilka rzeczy ze srebra - są śliczne - do czasu, aż na ich powierzchni nie pojawi się ciemny osad nie do usunięcia np. mokrą ściereczką....nie mam pojęcia jak i czym mam czyścić srebro.
Bardzo proszę o pomoc...
napisał/a: ~Iskierka25 2009-09-17 16:14
Polecam pastę do czyszczenia srebra,można kupić u jubilera
napisał/a: ~Iskierka25 2009-09-17 16:20
Polecam pastę do czyszczenia srebra,można kupić u jubilera
cohenna
napisał/a: cohenna 2009-09-17 16:33
Spód oraz boki szklanego głębokiego naczynia (objętość 2 litry) wyścielamy podwójną warstwę kuchennej folii aluminiowej. Następnie wlewamy 1 litr wrzącej wody i wsypujemy około 5 łyżeczek soli kuchennej i mieszamy aż do jej rozpuszczenia - celem jest stworzenie roztworu nienasyconego.

Kolejny etap to obmycie srebrnego przedmiotu zwykłą wodą i mydłem, tak, aby pozbyć się ew. zanieczyszczeń nie związanych z naturalnym procesem czernienia (np. tłuszcz, wosk, etc.). Po opłukaniu srebra czystą wodą wystarczy włożyć przedmiot do roztworu solnego, który został przygotowany.

W zależności od stadium czernienia srebro należy zostawić w roztworze od kilkudziesięciu sekund aż po kilka godzin. Proces ten, zwany reakcją redoks jest dość gwałtowny - można zatem obserwować postęp procesu czyszczenia srebra na bieżąco i po wyczyszczeniu wkładać kolejne przedmioty - oczywiście im więcej włożymy srebrnych przedmiotów do czyszczenia, tym rekcja ta będzie słabsza i może okazać się, że należy przygotować kolejny roztwór - w tym też wymienić folię aluminiową, która powinna wszystkie zanieczyszczenia tlenku siarki "wziąć na siebie" tzn. pokryć się ciemnym nalotem.

Po wyjęciu srebrnego przedmiotu z roztworu należy go bezwzględnie dokładnie umyć namydloną ręką i opłukać ciepłą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się pozostałości z roztworu solnego
cohenna
napisał/a: cohenna 2009-09-17 16:33
do czyszczenie srebrnej, złotej i diamentowej biżuterii można użyć szklanki napełnioną czystą wódką i pozostawienie w niej biżuterii na około 12 godzin. Wódka po tym procesie oczywiście nie nadaje się do spożycia; zamiast wódki można też użyć coli;
cohenna
napisał/a: cohenna 2009-09-17 16:34
zamiast roztworu solnego można zastosować roztwór składający się z sody i octu (1 łyżka na 1 litr wody), zanurzenie trwać powinno około 15 minut, następnie należy obmyć przedmioty wodą
cohenna
napisał/a: cohenna 2009-09-17 16:36
wiele osób korzysta również z pasty do zębów (nie zawierającej mikrogranulek), jako środka do czyszczenia srebra - jest to skuteczna metoda, jednak najbardziej inwazyjna dlatego odradza się jej stosowania. Podobnie działa metoda angażująca sok z cytryny wymieszany z popiołem (na gęstą papkę). Metody te, podobnie jak metoda czyszczenia specjalnym płynem do sreber ma zasadniczą wadę - trudno jest dotrzeć do różnych zakamarków, gdzie np. metoda roztworu solnego radzi sobie z tym doskonale.
cohenna
napisał/a: cohenna 2009-09-17 16:36
Zapomniałam można też zrobić papkę z wody i sody i nią czyścić...ale to zajmuje dużo czasu......
napisał/a: wisniowa 2009-09-20 01:17
ja osobiście bm się nie paprała w te wszystkie roztwory, moczenia itd. jest pasta do srebra perycut czy coś takiego. Nakłada się szmatką na srebro, trochę wciera i zostawia na minutę potem poleruje i tyle...wystarczy założyć gumowe rękawiczki i w parę minut masz piękne, lśniące srebro.
napisał/a: sesto 2009-11-25 15:25
Najczęściej używam pasty do zębów, bo daje najlepszy efekt. Czasem czyszczę też popiołem, a potem przecieram jeszcze sokiem z cytryny (ale nie łączę tych dwóch rzecz). Jednak częste stosowanie popiołu może zniszczyć srebro.
napisał/a: Dorota225 2009-12-07 00:23
najlepszy sposób jaki do tej znalazłam to ten z folią aluminiową i wodą z solą, zawsze biżuterie czyszczę w ten sposób, zostawiam to tak na noc i rano tylko przecieram sucha szmatką
napisał/a: dynamite 2009-12-14 15:26
Z tego co ja się orientuję najlepszymi sposobami na czyszczenie srebra jest pasta do zębów, albo popiół. Moim zdaniem łatwiejszym sposobem jest pasta do zębów, bo czasem o popiół dość ciężko;) Ale srebra wyczyszczone pastą do zębów pięknie lśnią;)